fbpx
Instagram

Instagram Reels Neden ve Nasıl Kullanılmalı?

Bu yazıda Instagram Reels’in nasıl ve neden kullanılması gerektiğini anlattım. Instagramda keşfedilmek isteyen bireyler ve markalar için önemli öneriler paylaştım. Instagram’da nasıl keşfedilebiliriz sorusunun cevaplarını paylaştım.

Instagram’ın Reels özelliği, kullanıcıları hızlı bir şekilde keşfet’e düşürdüğü için çok sevildi. Kısa sürede çok sayıda takipçi elde etmek isteyenler, tanımadığı insanlar tarafından her gün daha fazla keşfedilmeyi isteyenler Reelsi çok sevdi. Bu sebeple markalaşmak isteyen bireyler, psikologlar, doktorlar; ve daha geniş kitleye organik olarak ulaşmak isteyen büyük markalar düzenli olarak Reels video içerikleri üretmeye başladı. Bu yazıda neden ve nasıl Reels video yayınlamak gerektiğini anlattım.

Neden Reels Video Yayınlamalıyım?

Reels videolar, Instagram’ın ”kısa video” modasına hızlı adapte olmak için 2020’nin sonlarında hizmete sunduğu bir özellik. Bu özellik sayesinde daha önce story (hikaye), post (gönderi) ile keşfedilmekten çok daha kolay ve hızlı bir şekilde keşfedilebiliyorsunuz.

Örneğin, 300 takipçisi olan bir sayfanın Reels’i 10 bin izlenme alabiliyor. Reels öncesi dönemde aynı sayfanın bir gönderisinin bu kadar görüntülenme/gösterim alması mümkün değildi. Bu sebeple büyük bir fırsat sunuyor bu özellik. Tabii ki düzenli Reels paylaştığı halde istediği görüntülenme oranlarına erişemeyenleri de görüyoruz. Nelere dikkat etmeleri gerektiğini alttaki başlıkta anlattım.

İnsanların düzenli olarak sosyal medyada kısa videolar izleme alışkanlığına sahip olduğunu unutmayın. Üstelik biz millet olarak sosyal medyayı çok seviyoruz ve günümüzün önemli bir bölümünü kısa videolar izleyerek geçiriyoruz.

Tiktok ile başlayan bu kısa dikey video kaydırma akımına Facebook, Instagram ve hatta Twitter da katıldı. Önemli olan bir platforma tam anlamıyla odaklanarak içerik üretmek. Platform seçimi de hedef kitleye göre belirlenmeli. Bir markanın hedef kitle analizi de sosyal medyada doğru konumlanması için büyük önem arz ediyor.

Reels Videolar Nasıl Daha Çok İzlenir?

Her şeyi doğru yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Düzenli olarak Reels yayınlamanıza rağmen istediğiniz izlenme oranlarını elde etmediğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Herkesin Reels yayınlamaya başladığını ve bu sebeple keşfedilmenin eskisi kadar kolay olmadığını da düşünüyor olabilirsiniz. Bunların hepsini koyun bir kenara. Nasıl keşfete düşüldüğünü biliyor musunuz?

Videonuz yeterince etkileşim alabildiğinde. Yani sizin içeriğinize insanlar ”beğenme, yorum, kaydetme, gönderme” aktivitelerinden biri veya bir kaçı ile tepki verirse görüntülenme oranlarınız artıyor. Yani işin sırrı hem bu kadar basit hem bu kadar zor. Çünkü insanlardan bu tepkileri alabilmek için içeriklerinizi dizayn etmeniz gerekiyor. Bu da kullandığınız müziğe, görüntüye, metne hatta içeriğin konusuna kadar gözden geçirmenizi gerektiriyor. Hatta bence önemli olan konunun kendisi. Eğer konunuz ilgi çekici bir konu değil, genele hitap eden bir mesele değilse; ne kadar kaliteli görüntü, ses olsa da az izleniyor.

”Kalplere Dokunmak”

Sosyal medyada başarılı olmanın en önemli yollarından birisi olan samimi, içten olmak maddesi Reels içeriklerinde de geçerli. Yani insanlar kasıntı tipleri, zorlama içerikleri beğenmiyor. Kendinizden örnek alın, siz samimi bulmadığınız videolara tepki veriyor musunuz? Bu sebeple insanlara açık yürekli ve samimi bir üslup ile seslenmelisiniz.

”Hedef Kitle Analizi”

Hedef kitlenizin nerede olduğunu iyi analiz etmelisiniz. Sonrasında hedef kitlenize uygun bir dil ve üslup geliştirmelisiniz. Örneğin bir psikolog olarak ya da bir test kitapları satıcısı olarak üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler sizin hedef kitleniz olabilir. O zaman videonuza onların yaşadıkları zorlukların farkında olduğunuzu belirten bir cümle ile girip, onlara çözümler sunabilirsiniz.

Bir psikolog; ”Merhabalar, üniversite sınavına az kaldı. biliyoruz, çok yoruldunuz. Çok çalıştınız, ama az kaldı. bu süreçte şunlara dikkat edin..” gibi bir konuşma yapması gerekir. Burada öncelikle hedef kitlenin sorununu anladığını söylemesi onu samimi bulunmasını sağlayacaktır.

Ya da aynı hedef kitleye kitap satan birisinin; ”Üniversite giriş sınavları zor, herkes başarılı olmak istiyor. Sizi onbinlerce adayın arasında üst sıralara çıkaracak olan şey kaliteli sorularla bu sınava hazırlanmanız. X yayınları 15 yıllık birikimi ile hazırladığı soru bankaları ve çözümleri ile sizi zirveye taşıyor. Önceki yıllarda bu kitaplarla hazırlananlar, ilk 100’e girmeyi başardılar”

Burada temel kriter, insanlara onları anladığınızı hissettirmektir. Bu da güçlü bir empati yeteneği ile mümkün. İnsanlar, kendilerini anlayan ve buna dönük içerikler üreten hesapları ve markaları severler. Bu da sizi başarıya götürür.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu