fbpx
Dijital Pazarlama

Microsoft’un ChatGPT’si Copilot Nasıl Kullanılır?

Microsoft’un ChatGPT’si Copilot Nasıl Kullanılır?

Bu yazıda Microsoft’un ChatGPT’si Copilot’u anlatacağım. Copilot’a metin yazdırabilir, resim çizdirebilir hatta internette arama yaptırabilirsiniz. Ücretli versiyon olan Chatgpt-4 ve DALL-E 3’ün sunduklarını tamamen ücretsiz sunuyor. Copilot’un mobil uygulamaları da var ve üstelik Türkçe de hizmet veriyor.

Yapay Zeka Yılı 2023 ve sonrası…

2023 yılında yüzlerce yapay zekâ aracı hayatımıza girdi. Ancak yapay zekâ denince pek çok insanın aklına hemen ‘’chatgpt’’ geliyor. Kasım 2022’de kullanıma sunulan ChatGPT, ocak 2023’te 100 milyon kullanıcıya erişti. Bu yazıda Microsoft’un ChatGPT’si olan ‘copilot’u anlatacağım.

Nedir Bu ChatGPT?

Ama önce ChatGPT’yi tanımlayalım. ChatGPT, OpenAI şirketi tarafından geliştirilen yapay zeka destekli bir sohbet robotu. Sorularımıza adeta gerçek bir insan gibi yanıtlar veriyor. Ancak ücretsiz versiyonunda, interneti tarama özelliği yok. Dolayısıyla gerçek zamanlı verileri sunamıyor. Ocak 2022’den önce ona öğretilmiş olan bilgileri sunuyor. İstediğinizde kaynaklarını paylaşıyor. Mesela yarın hava nasıl olacak dediğimizde ‘’üzgün’’ olduğunu söylüyor ve güncel kaynakları öneriyor. En yetenekli versiyonu ise chatgpt-4 olarak ücretli sunuluyor. Bu ücretli versiyonunda kaynakları tarayabiliyor. Hatta metinlerden görsel üreten dall-e teknolojisi de bu versiyonunda var.

Metinlerden Resim Üreten Robot: DALL-E Teknolojisi

Dall-e de yapay zeka denince ilk akla gelen teknolojilerden birisi oldu. Bu kavram adını ünlü ressam Salvador Dali ve WALL-E adlı animasyon robottan alıyor. Cümlelerle tanımladığınız herhangi bir şeyi çizebiliyor çünkü. Örneğin, güneş gözlüğü takan beyaz bir at yazdığınızda, bu metni görsele döküyor.

Microsoft Copilot: Yetenekli ve Ücretsiz

ChatGPT 4 ve Dall-e’ye içeren Microsoft Copilot yayınlandı. Üstelik Android ve IOS mobil uygulamaları da var.

Copilot:

  • Yaratıcı, özgün metinler yazabiliyor.

  • Sorunuza internette yanıtlar arıyor, bulduğu yanıtları kaynakları ile paylaşıyor.

  • Güncel haberleri, gelişmeleri de paylaşabiliyor. (Mesela yarın hava nasıl olacak dediğimizde, güncel verileri aktarıyor)

  • Metinden resimler üretebiliyor.

  • Yazılımcılar için önemli bir araç. Kod yazabiliyor, analiz edebiliyor ve öneriler sunuyor.

Adınızı Yazın ve Kendinizi Copilot’a Sorun

Kendi adınızı ChatGPT’ye sorduğunuzda bilemiyor. Çünkü Ocak 2022’den önce ona öğretilmedi. Ama Copilot, bing arama motorunda sizin adınızı tarıyor. İnternetteki kaynakları tarayıp size adeta sizi anlatıyor. Siz de kendinizi sorabilirsiniz. Ancak bir not düşeyim ki zaman zaman alakasız şeyler söylüyor. Örneğin bana ‘’Tübitak’ta proje yöneticisi’ diyor, kaynak olarak da youtube kanalımı gösteriyor. Bu yanlış bir bilgi. Hiç öyle bir görevim olmadı. Hatta kanalımda daha önce Tübitak kelimesi dahi geçmedi. Neden bunu yazdı ve neden kanalımı kaynak gösterdi, bilmiyorum. Bu sebeple çok güvenmemek de lazım. Bir kaç kez üst üste sorunca farklı yanıtlar da veriyor bu arada.

Prompt Kavramı

Bu tarz yazılımlar, teknolojinin keyfini çıkarmamız için harika bir fırsat. Mesela gözlük takmış beyaz bir at görmek istediğinizde, ya da balık kavağa çıkınca nasıl görünüyor merak ettiğinizde size çizebiliyor. Burada ona nasıl bir emir yani prompt verdiğiniz önemli. Metinde ne kadar tasvir dili kullanırsanız, o kadar detaylı çizimler sunabiliyor.

Bu yazılımlar harika asistanlar! Ama nasıl yönlendireceğinizi, ne soracağınızı dahası size sunduklarını nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bu yazılımlara olabildiğince spesifik sorular sormalı, konuyu yalın ve net bir dille anlatmalıyız.

Son dönemlerde ‘Ödevimizi chatgpt’ye yaptırırız’ diye yazan öğrenciler var sosyal medyada. Oysa ChatGPT, Copilot zaman kazandıran araçlar sadece. İstediğiniz bilgileri derleyip sunabilen. Ya da istediğiniz bir kitabı hemen özetleyen inanılmaz zaman kazandırıcı araçlar. Çeşitli eklentilerle çok daha fazla yetenekleri var elbette.

Medya ve pazarlama dünyasında da çok çeşitli amaçlar için kullanılıyor. İçerik üretmek, blog yazmak, reklam metinleri yazdırmak, marka ismi, unvanı vb. bulmak, çeviri yaptırmak gibi.

Unutmamak lazım, bu araçlar asistanlarımız, onlar bize hız katıyor, zaman kazandırıyor. Ama onların sunduğu verileri araştırmamız, yönlendirdikleri kaynaklara gitmemiz gerekiyor. Yani kendi beyin süzgecimizden geçirmemiz, vicdan terazimizde tartmamız lazım. Yoksa bir şeyler eksik kalır.

  • Youtube Kanalımda Her Perşembe 18.00’de ”medya, iletişim, pazarlama” içerikleri ile yayındayım. Abone olmayı unutmayın.

Copilot Web İçin Tıklayın

Microsoft Copilot (Android İçin) Tıklayın

Microsoft Copilot (iOS İçin) İçin Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu