fbpx
Akademik

Jürgen Habermas’ın Kamusal Alanı ve Dijitalleşme Üzerine Bir Tartışma – Bildiri

2023 Yılının hemen başında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde düzenlenen uluslararası kongrede bir bildiri sundum. Bu bildiri ”Jürgen Habermas’ın Tanımladığı Kamusal Alan Kavramının Dijitalleşme ile Yaşadığı Dönüşüm Üzerine Bir Tartışma” başlığını taşıyor.

Çok sayıda yerli ve yabancı hocanın konuk olduğu bu kongrede lisansüstü düzeyde eğitim gören araştırmacılar olarak bildiri sunarken, hem doktora derslerindeki akademik bilgileri hem de iletişim alanının güncel sorunlarını temel aldığımızı düşünüyorum. 

Benim çalışmam diğer akademik çalışmalarımda olduğu gibi sesli yayıncılık, podcast üzerine odaklanıyor. Ama bu sefer farklı bir şey yaptım. Teknik bir konu seçmedim, araştırma da yapmadım. Bir tartışma geliştirdim. İlk kez soyut bir analiz yazdım ve Jürgen Habermas gibi çok değerli bir bilim insanının kavramları üzerinden bir okuma yaptım.

Üstelik bu tartışmayı sunduğum salonda en ön sırada Almanya’dan gelen çok değerli profesörler vardı. Alman Filozof Habermas’ın adı bildirinin başlığında anons edildiği anda gözlerini üzerime çevirdiler. Öğrenci cesareti diyelim 🙂

Bu çalışmada özetle:

Podcast yayıncılığı ile kamusal bir alanın inşa edildiği, bu alanda insanların özgürce fikirlerini beyan ettiği ve farklı demografik özelliklere, statülere vb. sahip insanların bir araya gelerek bir dinleme kültürü çerçevesinde dijital kamusal alan inşa ettiklerini vurguladım. Tabii ki bu çok kapsamlı bir konu ve üzerine daha yoğun bir şekilde eğilmek gerekiyor. Çünkü bir de işin dijital bölünme gibi bir tarafı var, internet erişimindeki eşitsizlikler vb durumları var.

Zaten Jürgen Habermas’ın kavramları ve düşünceleri üzerine çalışmak, yoğun ve titiz bir okuma ve analiz sürecini gerektiriyor. Habermas iletişim, toplum ve felsefe ekseninde önemli eleştirel ve analitik yaklaşımlara sahip bir bilim insanı. Bu alanda doktora sonrasında yeniden daha nitelikli ve saha araştırması içeren çalışmalar yapma niyetim var. Şimdilik zihnimin arkasında olgunlaşmaya devam etsinler.

Görüşmek üzere.

Çalışmanın tamamını okumak için tıklayın

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu