fbpx
Instagram

Threads Nedir, Nasıl Kullanılır?

Elon Musk’ın sahibi olduğu Twitter’a rakip olarak Facebook’un kurucusu, Meta şirketinin sahibi Mark Zuckerberg tarafından piyasaya sürülen Threads uygulaması, 100’den fazla ülkede eşzamanlı olarak kullanıma girdi. Threads’te ilk 9 saat içinde 10 milyon kullanıcı yer aldı. Şu anda çok sayıda insan, Threads uygulamasının yakın bir gelecekte Twitter’ın yerini alıp alamayacağını merak ediyor. Threads, tıpkı Twitter gibi yazı, link, fotoğraf ve 5 dakikaya kadar video paylaşımına izin veriyor. Twitter’da paylaştığı yazılı içeriğin ekran görüntüsünü alarak Instagram’da paylaşanlar için, artık işler kolaylaşacak. Threads paylaşımları tek tıkla Instagram’a post ya da story olarak gönderilebilecek. Threads aplikasyonuna kısa sürede milyonlarca insanın ilgi göstermesi, ”Twitter’ın önüne geçebilecek mi?” sorusunu meydana getirdi. Temelinde para ve güç kavramlarının yattığı sosyal medya devlerinin rekabetlerinde, kazanan ya da kaybedeni zaman ve yürütülen iş modelleri belirleyecek. Zira Threads henüz çok yeni, bu sebeple çok kullanışlı ve sade geliyor. Ancak zamanla sponsorlu içerikler, reklamlar, bot kullanıcılar, ücretli üyelik sistemleri vb. araçlarla olgunlaştığı zaman, kullanıcıların gerçek tepkisi ortaya çıkmış olacak.

Instagram Threads, Twitter gibi yazı paylaşılabilen ve Twitter’a alternatif olarak Instagram’ın sahibi olan Meta şirketi tarafından piyasaya sürülmüş olan sosyal medya uygulamasıdır. Threads, Instagram ile aynı şirketin ürünü olduğu için Instagram kullanıcılarının Threads’te ”Instagram bilgileri ile oturum açma” seçeneği vardır. Ayrıca Threads’te yapılan paylaşımların Instagram’da post/story olarak yeniden paylaşılması çok kolaydır. Threads’teki paylaşımın altında yer alan send butonuna basınca ”Instagram posta ekle, Story’e ekle” seçenekleri sunulmaktadır.

Instagram Threads nasıl indirilir?

iOS kullanıcıları App Store’dan, Android kullanıcıları ise Google Play’den Instagram Threads uygulamasını indirebiliyor. Instagram kullanıcıları Threads uygulamasının girişinde ”Instagram ile Giriş Yap” butonunu tıklayarak, Instagram’daki kullanıcı adları ile kayıt olabiliyor. Instagram kullanıcısı olmayan kullanıcılar ise direkt Threads uygulamasına kayıt yaparak giriş yapabiliyor. Öte yandan Instagram’daki mavi tikli onaylı hesaplar da Threads’te onaylı hesap olarak yer alıyor.

Metin Tabanlı Paylaşımlar Instagram’a Kolay Aktarılacak

Instagram’da post veya story paylaşımlarında herhangi bir twitin ekran görüntüsünü görmekteydik. Artık bu zahmete gerek kalmayacak. Threads’te yapılan paylaşımı tek tuşla Instagram’a post ya da story olarak aktarmak mümkün. Instagram’ın da sahibi olan Meta çatı şirketinin ürünleri oldukları için uygulamalar arasındaki uyum ve senkron çok daha kolay oluyor.

Dijital Reklam Alanında Gelişecek mi?

Threads bugün piyasaya sürüldü. Öncelikle kendisini göstermek, kullanıcısı sayısını arttırmak temel hedefi. İlerleyen süreçte ise sponsorlu içerikler ve reklamlar görmeye başlarız. Bu reklamların Meta Business panelinden kontrol edilebileceğini düşünüyorum. Bu aşamada Meta yazılımcılarının paneli daha sade ve kullanışlı yapması gerekiyor. Zira şu anda Meta Business üzerinden bir reklam planlanmak istendiğinde Facebook, Messenger, Instagram uygulamaları içerisindeki alt alanlara reklamlar girilebiliyor. Buna Threads de eklendiğinde, bu paneller daha karmaşıklaşabilir ve dijital reklamcıların işini zorlaştırabilir. Yaşanabilecek teknik sorunlara rağmen, Threads uygulamasında da sponsorlu içeriklerin ve reklamların aktif olarak kullanılacağını öngörmek, büyük bir marifet değil. Zira biliyoruz ki sosyal medya şirketleri öncelikle bir ürünü ortaya koyup, o ürün etrafında ‘kitle’ topluyorlar. O kitlenin beğenileri, istekleri, ilgileri neler diye analiz ediyorlar. Bu analiz sayesinde doğru hedeflemeler yapılıyor ve reklamda başarı geliyor. Bu platformların kişisel verileri sattığı düşüncesinin aksine sonuna kadar kullandıkları ve bu datalara reklam başarısı üzerinden gelire dönüştürdüklerini düşünüyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu