fbpx
Podcast

Neden Podcast Yapmalıyım? (9 Maddede Anlatım)

2024’te Podcaste Başla

Neden Podcast Yapmalıyım? (9 Maddede Anlatım)

Sen de sesinle insanlara ilham vermek, hikayeni anlatmak ister misin? O halde podcast yapmayı düşün. Bu yazıda faydalarını anlatacağım. Eğer konuşmayı, kendini sesli olarak ifade etmeyi seviyorsan podcast yapmalısın. Podcast yapmanın senin kişisel gelişimine de bir sürü katkıları var. Bu yazıda podcast yapmanın faydalarını 9 maddede topladım.

”Neden podcast yapmalıyım” sorusunun cevabı olarak hazırladığım videomu da izleyebilirsin.

İşte 9 Maddede Neden Podcast Yapmalıyım Sorusunun Yanıtı:

1) Dijitalde Sesinizle Var Olun

Sesiniz dijital ortamda sürekli yayında kalıyor. İnsanlar sizi her istediklerinde dinleyebiliyorlar. Kimisi sabah sporunda dinliyor, kimisi akşam trafiğinde. Yeni medyanın ‘’eşzamansızlık’’ özelliği olarak tanımlanan bu tarafını çok seviyorum.

2) Podcast diksiyonunuzu geliştirir.

Diksiyon ve etkili konuşmanın temellerinden birisi de kendinizi dinlemektir. Pek çok insan konuşurken kendisini dinlemez. Bu sebeple asalak kelimeler kullanır: ‘’hani, yani, şey, hmm, eeee’’ gibi. Podcast yaparken konuştuklarınıza odaklandığınız için, diksiyonunuzu beğenmeyebilirsiniz. Bu da diksiyonunuzu geliştirme konusunda bir farkındalık kazanmanızı sağlar ve araştırmaya başlarsınız. Doğrularını öğrendikçe, yanlış konuşmamaya çabalarsınız. Bu farkındalığı hayatınıza geçirmenin en etkili yolu podcast yapmaktır. Uzun vadede diksiyonunuzun gözle görülür (kulakla duyulur) şekilde geliştiğini fark edeceksiniz.

3) Araştırma Beceriniz ve Genel Kültürünüz Artar

Podcast yayını hazırlarken bir araştırma yapmanız gerekiyor. Tabii ki ‘’içinizden anlık geldiği gibi’’ sohbet etmeyecekseniz! Aslında öyle olsa bile bazı şeyleri hatırlamak için internete bakarsınız. Ya tematik bir içerik hazırlayın ya da bir konuklu içerik, mutlaka hazırlık yapacaksınız. Bu hazırlık aşamasında kaynakları tarama, kitap okuma vb. olacak. Zamanla pek çok konuda bilginizin ve genel kültürünüzün arttığını göreceksiniz. Yani podcast yapmak, önce size iyi gelecek.

4) Yayıncılık Bakış Açısı Kazanırsınız

İnsanlar sosyal medyada aktif olmalarına rağmen takipçilerinin artmamasından yakınıyor. ‘’Sürekli reels paylaşıyorum, takipçim artmıyor’’ diyor mesela. Ben de şöyle soruyorum onlara: Neden artsın? Hiç kimse kendisine ‘’benim sayfam takip etmeye değer mi?’’, ‘’insanlar neden beni takip etsin’’ diye sormuyor. Eğer sayfanız belli bir işleve sahipse, içeriklerinizde belli bir teknik kalite varsa, yayın sıklığınız düzenli ise mutlaka takipçileri artacaktır. Bu işlevler nelerdir peki? Eğlendirme, bilgilendirme, bilinçlendirme, haberdar etme vb. Şimdi düşünün dinlediğiniz podcastler ya sizi bilgilendirdiği için ya bilinçlendirdiği, motive ettiği için dinliyorsunuz. Ya da haber almak veya eğlenmek için. Bu işlevlerden birini yerine getirdiğinizde, hedef kitleniz de şekillenmeye başlıyor. Bu da size ‘’yayıncı’’ gözüyle içerikleri tasarlama becerisi kazandırıyor.

5) Ses Düzenleme Becerileri Kazanırsınız

Günümüzde bilgisayar kullanıp ‘’word, excel’’ bilmiyorum diyen kaldı mı? Kalmadı. Ama hâlâ ses düzenleme, video editleme becerileri olmayan milyonlarca ofis çalışanı var. Üstelik iletişim alanında okumuş olmasına rağmen, bilmeyebiliyorlar. Bu beceriler günümüzde hem kendimiz hem de işimiz için önemli hale geldi. Adobe Audition ya da Audacity’de ses düzenlemek hiç de zor değil. Neden öğrenmeyesiniz? Sizi diğerlerinden farklı kılacak, öne çıkaracak bir bilgi olarak ses düzenleme çok önemli. Podcast yayıncısı olduğunuz zaman ses düzenlemeyi de öğrenirsiniz. Hatta müziğe ilginiz, biraz da bilginiz varsa bu konuda kendinizi aşabilir, mix-mastering alanına yönelebilirsiniz.

6) Ağınızı (networkunuzu) Geliştirirsiniz

Özellikle işiniz veya sektörünüzle ilgili yayınlar yaparsanız, alanınızdaki en iyilere ulaşıp konuk edebilirsiniz. Bu da hem tecrübe aktarımı olarak hem de ağınızı genişletme olarak önemli bir fırsattır. Özellikle üniversite öğrencileri, kendi alanları ile ilgili podcast yapmalı. Sektörlerindeki başarılı insanları konuk etmeleri onlar için çok değerli. Elbette insanları ‘’çevrem genişlesin’’ diye konuk etmeyeceksiniz. Örneğin psikoloji bölümü öğrencileri, ‘’kimin yanında staj yapabilirim?’’ diye psikolog arayışına giriyorlar. Başvuruları reddedildiğinde de üzülüyorlar. Ben de diyorum ki eğer bir podcast yapar ve başarılı psikologları konuk ederseniz, her biri ile tanışma şansınız olur. Bu da kolaylıkla staj bulmanızı sağlar. Mühim olan sizin bir şekilde kendinizi göstermenizdir. Bunu da hazırladığınız içerikle, sorularınızla yapabilirseniz, mükemmel olur.

7) Başkalarına Fikirlerinizi ve Dertlerinizi Anlatırsınız

İnsanın konuştukça, içini döktükçe rahatladığı bir gerçek. Bazı insanlar dertlerini, günlük gündemlerini başkalarına anlatmayı çok sever. Bir tür rahatlama egzersizi. Bunu podcastle yapabilirsiniz. Sadece dert anlatmak olarak düşünmeyin, fikirlerinizi ve hayata dair tespitlerinizi de başkalarına anlatabilirsiniz. Unutmayın bunu kendiniz için yapacaksınız. Anlatmak önce size iyi gelir çünkü.

8) Markanızın Değerlerini Anlatabilirsiniz

Büyük markalar ve işletme sahipleri ‘’podcast nedir, biz de yapmalı mıyız’’ diye soruyor. Podcast, özellikle markalar için kendilerini ve değerlerini ifade etme ortamı sunuyor. Bir marka, işletme özellikle sosyal sorumluluk konusunda ne tür çalışmalar yaptığını anlatabilir. Kendi alanlarında (finans/teknoloji/otomotiv vb.) sektörel bazda nitelikli içerikler üretebilir. Bu hem rakiplerinden bir adım öne çıkmalarını sağlar, hem de müşterileri ile daha samimi bir iletişim dili geliştirmelerini.

9) Kitle Oluşturabilirsiniz – 1000 True Fans/Kevin Kelly

Podcast yapmak isteyenler direkt olarak ‘’bu işte para var mı?’’ diye soruyor. Mesela aynı soru Youtube için sorulmuyor. Çünkü ‘’Youtube’da para var’’ diye düşünülüyor. Oysa önemli olan kitle oluşturmak. Sizin bir kitleniz yoksa hiç bir platformda para yok. Önemli olan size bağlı 1000 kişi toplayabiliyor musunuz? İçeriklerinizi takip eden, düzenli olarak dinleyen, yüklemediğinizde ‘’nerdesin’’ diye soran 1000 gerçek hayran toplayın, gelir kısmını o zaman konuşalım.

Bu kadar faydası olan bir yayıncılığa artık başlama zamanım geldi diye düşünüyorsan vakit kaybetme! ‘’Podcast Nasıl Yapılır?’’ sorusuna Youtube kanalımda cevap veriyorum. O video ile hemen başlayabilirsin.

Ancak ‘’ben podcast uzmanı olmak istiyorum’’ dersen, seni sektöre hazırlayacak olan eğitimime göz atabilirsin.

Podcast Uzmanlığı – A’dan Z’ye Podcast Eğitimi İçin Tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu