fbpx

Hakkımda

Merhaba,

Buraya baktığınıza göre hakkımda daha fazla şey öğrenmek istiyorsunuz. O halde hoş geldiniz, hadi tanışalım 🙂

Ben İsmail Mücahit Aydemir. Radyo, Podcast ve Dijital Pazarlama Uzmanıyım.

1994 yılında Kütahya Simav’da doğdum. Çocukluğumdan beri medyaya ilgiliydim. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde, Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimleri gördüm. Anadolu Üniversitesi Medya ve İletişim bölümünde ise önlisans okudum. İstanbul Ticaret Üniversitesi Medya ve İletişim Çalışmaları Programında yüksek lisans yaptım. Şu anda İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde İletişim Yönetimi ve Tasarımı Doktora Programında tez hazırlıyorum.

2012-2017 yılları arasında ulusal radyo Moral FM’de farklı görevler üstlendim. Haber editörlüğü, haber spikerliği, tonmaisterlik ve yüzlerce radyo programında sunuculuk, moderatörlük yaptım. Son olarak 2019-2022 yılları arasında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev aldım.

Bu dönemde çeşitli yerel ve ulusal radyo-tv kanallarına haber ve reklam seslendirme çalışmaları yaptım.  Reklamcılığı, radyo ve televizyonda, bazen mikrofon başında, bazen kamera karşısında bizzat çalışarak öğrendim.


Medyaya olan ilgim sadece sesle sınırlı değildi, yanına görüntüyü de ekledim. 2016 yılında fotoğrafçılığa, 2017’de video prodüksiyon çalışmalarına başladım. Bu işler hobi olarak başladı. Ancak 2019 yılında kurduğum dijital medya ajansı ile kapsamlı hale geldi. Aylin Dijital olarak çeşitli hizmetler sunuyoruz. Bu hizmetler: Sosyal medya danışmanlığı, içerik üretimi, tasarım, video prodüksiyon, dijital pazarlama.

2020 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde uzman kadrosuna dahil oldum. Üniversitede yayınlarını sürdüren Ticaret Radyo‘nun kuruluşunda görev aldım ve halen yayın yönetmenliğini sürdürüyorum. Üniversite çatısı altında radyo ve podcast yayıncılığı alanında kapsamlı eğitimler ve atölyeler düzenlemeye devam ediyorum. Öte yandan Ticaret TV’de yayınlanan Geniş Açı programının editörlüğünü ve sunuculuğunu üstleniyorum.

2022 yılında ”Radyo Yayıncılığının Dönüşümünde Dijitalleşmenin Rolü” başlıklı tezimle yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Bu çalışmada Türkiye’nin önde gelen radyo programcıları ile görüşmeler yaptım. Bu araştırma Türkiye’deki radyo yayınlarının dijitalleşme ile nasıl bir dönüşüm geçirdiği konusuna odaklanıyor. Bu konuda farklı temalarda sonuçlar ortaya koydum ve medya profesyonellerine öneriler sundum.


Akademiye olan ilgim, yüksek lisans sonrası da devam etti. Bu sebeple hiç ara vermeden doktora eğitimime başladım. Şu anda tez aşamasındayım. Bu dönemde çeşitli akademik çalışmalar yaptım ve hâlâ yapmaya devam ediyorum. Bu çalışmaları akademik yayınlarım sayfasında bulabilirsiniz.

2023 yılında podcast yayıncılığı alanında kapsamlı bir eğitim ile Udemy platformuna girdim. A’dan Z’ye podcast yayıncılığı eğitimimi yayınladım: Udemy’de Kapsamlı Podcast Eğitimi

Günümüzde akademik çalışmaların dışında ajans bünyesinde dijital medya ve pazarlama hizmetleri vermeyi sürdürüyorum. 

Özgeçmişin sonuna geldik. O halde klasik kapanış cümlesi ile bitirelim: Evli ve bir kız babasıyım 🙂


Bu sitede bugüne kadar radyoda, akademik hayatta ve ajans bünyesinde elde ettiğim deneyimlerimi ve araştırmalarımı sizlerle paylaşıyorum. Yazılar tümüyle bana aittir. Kaynak vererek paylaşabilirsiniz.

Keyifli okumalar dilerim. 🙂

İletişim: Soru, görüş, öneri ve hizmet/eğitim talepleriniz için dilediğiniz zaman bana mail yoluyla ulaşabilirsiniz: ismailmucahitaydemir@gmail.com

Başa dön tuşu