fbpx
Dijital Pazarlama

Dijitalde Büyümenin Yolu: İçerik Pazarlaması (Detaylı Anlatım)

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İçerik Pazarlaması (Content Marketing) – İçeriklerinle Markalaş! 

Kişisel ya da kurumsal bir marka olun. Dijital platformlarda içerik üreterek, içerik pazarlamasını kullanabilirsiniz. İçerik pazarlaması ile organik bir şekilde hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Direkt reklam bütçesi harcamadan, dijitalde içeriklerinizle öne çıkabilirsiniz. Takipçilerinizi bu şekilde büyütebilir, size güvenen ve sizden ürün/hizmet satın alacak olan bir hedef kitle elde yakalayabilirsiniz. İçerik üretmek, ciddi reklam bütçeleri gibi masraflı bir iş değildir. Ancak çokça emek, sabır ve düzenli paylaşım stratejisi gerektirir. Bu yazıda içerik pazarlamasını örneklerle anlattım.

Bu konuda hazırladığım videomu da izleyebilirsiniz.

 

İçerik Pazarlaması Sabır ve Emek İstiyor

Google, Instagram’a ‘’sponsorlu’’ reklam vermek yerine, düzenli içerik yayınlayabilirsiniz. Bu sayede öne çıkmak mümkün. Bunun için evet direkt nakit para gerekmiyor; ama emek, sabır ve zaman gerekiyor. İçerik üretmek görüldüğü ya da zannedildiği kadar kolay bir iş değil çünkü. Emek ve sabrın yanında içerik üretirken para da gerekebiliyor tabii.

Youtube’da Videolarla Öne Çıkmak

Örneğin Youtube’a video içerik üretmek isterseniz ışık, kamera, lens, mikrofon satın almanız gerekiyor. Çektiğiniz videoları düzenlemek için edit yazılımı kullanmalısınız. Premier Pro, Capcut gibi uygulamalara ücret ödemeniz gerekiyor. Ya da görsel tasarım için Canva’yı kullandığınızda ona bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ama sabırla içerik ürettiğinizde, insanların bir sorununa çözüm sunduğunuzda, zaman içinde başarılı olmama ihtimaliniz yok. Yeter ki belli bir hedef kitleye seslenerek fayda sağlayın. Çünkü Youtube dahil hemen tüm platformların ihtiyacı olan şey, düzenli içerik üreticiler.

Youtube’da da Kurallara Dikkat Etmelisiniz

Youtube kanalınızda düzenli içerik üretmeniz gerekiyor. Bu içerikleri başlık, açıklama ve etiketler olarak düzgün yazmanız da önemli. Ama konu sadece bunlarla sınırlı değil, içeriklerinizin kısa özetlerini dikey video olarak paylaşmanız etkili olacak ve kısa zamanda daha fazla insana ulaşmanızı sağlayacaktır. Instagram’da da kısa dikey videolar yayınlar ve ‘‘tamamı youtube’da’’ diye yönlendirme yaparsanız, Instagram’dan Youtube’a direkt trafik çekebilirsiniz.

Google’da Keşfedilmek İçin: SEO ve Blog Yazmak

Diyelim ki Google’da organik olarak yükselmek istiyorsunuz. Yine düzenli blog yazmanız ve web sitenizi SEO’ya uygun bir şekilde düzenlemeniz gerekiyor. Bu noktada bir SEO uzmanı ile çalışabilir ya da kendiniz SEO eğitimi alarak, bu yolculuğu kendi başınıza yürütebilirsiniz. Youtube da Google’ın bir servisi olduğu için Youtube’da da videolar yayınlamanız SEO puanınızı olumlu olarak etkiler. Bu sebeple içerik planlarken kapsamlı düşünmeniz, sadece blog değil aynı zamanda video da yapmanız önemlidir. SEO’nun çok ince teknikleri var elbette. Rakip sayfaları analiz etmek, Google arama motoru sonuç sayfalarını analiz etmek gibi… Bütün bu tekniklerin temelinde tek bir gerçek yatar: insanlara nitelikli, doyurucu ve faydalı bilgi sunabiliyor musunuz? Eğer bunu başarırsanız, diğer teknik kurallara da dikkat ederseniz, zamanla öne çıkarsınız. Bu ciddi bir emek. Ya kendiniz çözmelisiniz ya da hizmet satın almalısınız. Bu konuda Türkiye’de çok nitelikli eğitimleri olan Ayhan Karaman hocayı öneriyorum. Mutlaka web sitesini ziyaret edip SEO konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olun.

Instagram’da Keşfedilmek İçin 

Instagram’da da başarılı olmak için kaliteli ve nitelikli içerik üretmek çok önemlidir. Tabii ki burada da ‘’düzenlilik’’ çok kritik önemde. Aklınıza geldiği an video paylaşır, daha sonra hesabınızı ”unutursanız”, başarılı olma şansınız çok düşük. Özellikle marka iş birlikleri yapmak istiyorsanız, düzenli içerik üretmeniz gerekir. Aksi takdirde markalar da size güvenerek, sponsor olmak istemez. Kaliteli bir görüntü, ses ile hazırladığınız reels videolar, düzenli yayınlandığı sürece adım adım sayfanızı büyütecektir. Organik olarak en çok ilgi gören videolarınızı çok düşük bütçelere (günlük 50 lira gibi) öne çıkarabilirsiniz. Temel olarak kendinize ”beni kim neden takip etsin” sorusunu sormayı ihmal etmeyin. Bu soru size hedef kitlenizi belirleme ve bu hedef kitleye sunulacak içeriği hazırlama konusunda fikir verir. Sayfanızı estetik olarak da gözden geçirin: Kendinize sorun. ”Ben bu sayfayı takip eder miydim?” gibi. Reels videolar ile sayfanız çektiğiniz kitle ile günlük/anlık story paylaşımları yaparak, bağınızı güçlendirebilirsiniz. Ya da sayfanızın içeriğine göre düzenli gönderi paylaşımı da etkili olabilmektedir.

Podcast Yayınları Yapmak – Sesin Gücü 

Amerika ve Avrupa’da çok yaygın olan podcast rüzgarı son yıllarda ülkemizde de esiyor. Her geçen gün podcast içerik üreticileri ve dinleyicileri artıyor. Sesinizle markalaşmak için podcast ideal bir seçenek. Sadece sesli içerikler dinleyen bir kitle tarafından keşfedilmek de mümkün. Markanızın imajı açısından da ‘değerlerinizi’ anlattığınız tematik podcast yayınları yapabilirsiniz. Her platformda olduğu gibi burada da işlev önemli. Temelde insanlara fayda sunan içerikler önemli. Bunun yanında söz konusu içerikler bilgi verme, bilinçlendirme, eğlendirme gibi çeşitli işlevlere sahip olmalıdır. Podcast neden yapmalısınız sorusuna bu makalede yanıt verdim. 

Medya, İletişim ve Pazarlama dünyasından her hafta yeni bir video ile sizlerleyim. Youtube kanalımda takip edebilirsiniz. Bu konulara ilgiliyseniz blogumu da takip etmeyi unutmayın. Görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu